תזרים מזומנים והבנקים [בענף הברים       נכתב עבור המגזין C2H5

מרק טווין אמר פעם "בנקאי הוא אדם שמשאיל לך מטריה כשהשמש זורחת ותובע אותה בחזרה כשנוחתת טיפת הגשם הראשונה". בוב הופ אמר "הבנק ילווה לכם כסף, רק אם תוכיחו שאתם לא צריכים אותו" אמרות אלו וכמותן מבטאות את התסכול הרב שנגרם כאשר הבנק "סוגר את הברז". דו"ח תזרים המזומנים יעזור לך בניסיון להימנע מלהגיע ליום דין זה.

המטרה הראשונית של תכנון המזומנים היא לספק את היכולת לחזות את מצב דפי החשבון, בתאריך מסוים או בטווח תאריכים. דו"ח תזרים מזומנים מהווה כלי ניהולי אפקטיבי, קל ומהיר לשימוש, התורם ליכולת להתמודד עם תכנון ההוצאות, לאתר נקודות תורפה עתידים, חריגות אשראי וראיית התמונה הפיננסית הכוללת.

התנהלות התזרים וסוגי התנועות (הכנסות/הוצאות) המופיעים בו:

1. צפי הוצאות מחזוריות- בשלב ראשון נעדכן את כל התנועות החוזרות על עצמן, תנועות שידוע התאריך והסכום (במדויק או בערך). תנועות כמו תשלומי משכורות (נטו), שכירות, ארנונה, חשמל, מס הכנסה, ביטוח לאומי וכדומה.
2. צפי הכנסות קופה- סעיף זה מתייחס למקצועיותך בניהול הבאר. אמנם קשה מאוד לצפות הכנסות אך תוכל להתבסס על ניסיון העבר לגבי: ימי סופשבוע, חגים, עונתיות, פעולות שיווקיות וכדומה. כמובן שצפי זה, לא יהיה מדויק, אך בהדרגתיות תתמקצע בנושא.
3. תנועות קשיחות- הכוונה לעדכון בכל התנועות הודאיות מבחינת התאריך והסכום. תנועות כמו שקים דחויים שניתנו לספקים או התקבלו מלקוחות, זיכויים מכרטיסי אשראי וכל התנועות אשר אינן מחזוריות.

אין צורך להיות מנהל חשבונות או איש מחשבים על מנת לנהל תזרים, בעזרת פעולות פשוטות ומשאבי זמן מינימליים, כל אחד יכול. בשוק יש מספר תוכנות לתזרים, אך בניהול באר, מספר התנועות קטן יחסית, כך שזה דיי פשוט, ואפשר להסתפק בניהול תזרים בעזרת גיליון אקסל, אשר הוכן לכך מראש. למרות שמומלץ לעדכן את התזרים באופן יומי (הפקדות הקופה והשקים היוצאים בתאריך המיועד), עסק שאינו עומד בלחצים כלכליים יומיומיים יכול להכין תזרים על בסיס שבועי וכך לתאם את היתרה מול הבנק בסוף כל שבוע.

מטרות דו"ח תזרים המזומנים:
1. תכנון פיננסי עתידי (או "למתי לתת את השק?") – לאחר שעדכנת את התזרים, כעת תוכל לקבל החלטה כיצד לשלם לספקים. בראיה מהירה תוכל לזהות את נקודות התורפה ולהימנע מלחלק שקים "בתאריכים בעיתיים" – לעיתים דחית תשלום ביומיים יכולה להוות את כל ההבדל.
2. כדור פסיכולוגי- אי הידיעה גורמת לקשיים פסיכולוגיים אשר משפיעים על תפקודך והצלחתך בהשגת היעדים. ניהול התזרים מאפשר לך לחיות באופן יומיומי את מצב הנזילות של העסק, ולהפסיק לרוץ אחרי הזנב...
3. ניתוח העבר- התזרים משקף את התפתחויות העבר, תוכל ללמוד ממנו אודות התפתחות ההכנסות בעבר, לנתח התפלגות הוצאות ולתכנן בהתאם את העתיד.
4. ביקורת הבנק- טעויות בבנקים לא נגרמות, הן פשוט קורות והרבה יותר ממה שחשבת. דו"ח תזרים המזומנים מהווה השתקפות של הדף חשבון שלך, הפרש של שקל אחד בין הדוח לדף החשבון יתגלה מידית.
5. תקשורת עם הבנק- מאחר ובשנים האחרונות התחזקה ההכרה כי דו"ח תזרים מזומנים הוא הכלי החשוב והמיידי ביותר לקבלת החלטות פיננסיות, החלו הבנקים לבקש מבעלי העסקים להציגו. התזרים הוא אמנם תחזית, אך הוא מאפשר לבנק לראות את התנודות בתקבולים והתשלומים של העסק ומידת החשיפה (חריגה מהביטחונות) הנדרשת לו. התזרים מהווה כלי עזר ושיקול נוסף בהחלטת הבנק בקביעת מסגרת האשראי השוטפת או הזמנית של העסק. הבנק הוא מעין שותף סמוי שלך. כשאתה מבקש ממנו לקחת סיכונים (לספק לך אשראי מעל לבטוחות שלך) אתה רוצה לספק לו את כל הכלים האפשריים לבטוח ולהאמין בעסק שלך.

לפניך מספר נקודות מפתח שיעזרו לך בתקשורת עם הבנק.
א. חשוב שהפקיד המחליט (סגן, מורשה חתימה) מכיר אותך אישית, הזמן אותו לביקור.
ב. ספק מידע אמין! בבסיס מערכת היחסים עם הבנק עומדת אמינות דבריך.
ג. בנקאי טוב יכול להיות גם יועץ טוב. העזר בידע ובניסיון שלו.
ד. עדכן את הבנק באופן שוטף בהתרחשויות בעסק. מלבד תזרים המזומנים.
ה. נתקלת בבעיה? עדכן את הפקיד מראש. אל תעמידו בפני עובדה והתלבטות לכיבודהצ'ק.

במציאות בה פועלים בעלי עסקים קטנים בכלל ובעלי בארים בפרט, במציאות בה נסגרים עסקים על ימין ולא פחות על שמאל, לא ברור איך עדיין יש כאלה המנהלים את הבאר שלהם ללא שימוש שוטף בדו"ח תזרים מזומנים. נוהל עבודה יומי עם התזרים מבטיח שליטה ביתרת העו"ש ומונע הפתעות בחשבונך. שימוש בתזרים מאפשר לתכנן את התנועות העתידיות בדף הבנק, ולבחון את ההשפעה של כל שינוי על היתרה הצפויה. בדרך זו תכיר כל צ'ק נכנס או יוצא, בקרת חשבונך קלה ופשוטה אם תתמיד לנהל ולחזות את הכנסותיך, לא תקלע לבעיות תזרים. בעלי עסקים, אשר החלו להשתמש בתזרים מוצאים עצמם מתמכרים לתמונה החדשה שהצטיירה להם - ראו הוזהרתם!

בהצלחה.
יניב רוזמן, יעוץ עסקי.
לשאלות והערות mail@rozman.co.il
כל הזכויות שמורות.
|   שלח לחבר הזמנה לקרא


        הצטרף לרשימת התפוצה עכשיו!


תזרים מזומנים [ענף הבארים - בקובץ word-